W dniach od 8 października do 19 listopada br. trwały ogólnopolskie kampanie poświęcone zagadnieniu przemocy wobec dzieci i młodzieży – sposobach zapobiegania, reagowania, ale przede wszystkim celem zwrócenia uwagi na problem. Kampaniami, do których przystąpiła nasza szkoła były „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży” Kampania 19 dni oraz „Dzieciństwo bez przemocy”.
Kampania 19 dni
„Co roku przez 19 pierwszych dni listopada Fundacja po DRUGIE we współpracy z innymi organizacjami, instytucjami, placówkami pracującymi z dziećmi i młodzieżą bierze udział w światowej kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży. Kampania rozgrywa się na wszystkich kontynentach, we wszystkich krajach świata. Na początku listopada mówimy o prawach dziecka, godności, szacunku, bezpieczeństwie, wolności. Przypominamy i uczymy się o tych wartościach, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju i dobrego życia.
Autorem światowej kampanii jest Women’s World Summit Foundation i co roku zaprasza do współpracy wszystkich tych, którzy chcą, by świat dzieci i młodzieży był wolny od przemocy.
Symbolem kampanii jest pomarańczowa wstążka. Pomarańczowy to kolor ostrzegawczy. Prowadzone w ramach kampanii działania mają ostrzegać. Zwracać uwagę. Uczyć widzieć więcej
Zainaugurowana w Sejmie 8 października jest wyrazem sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci i wspiera rozwiązania sprzyjające dobremu dzieciństwu. W jej ramach odbywały się inicjatywy edukacyjne oraz kampanie medialne. Finał ma miejsce dzisiaj, 19 listopada, w Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. Z uwagi na powyższe, o godzinie 17:00 fasady dużych i małych budynków, a także prywatne domy i okna mieszkań, rozświetlone zostały czerwonym światłem (np. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, a z bliskich nam miejsc – Centrum Usług Społecznych w Gogolinie), co i my – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Otmicach – postaraliśmy się uczynić. Z uwagi na trwający remont budynku szkolnego, w naszym przypadku są to czerwone taśmy LED oraz grafiki kampanii.
W naszej szkole przystąpienie do akcji wiązało się z udziałem pani psycholog dnia 10 października w konferencji, odbywającej się w Ratuszu Miejskim w Opolu pn. „O poMOCY dla zdrowia psychicznego”. Następnie w czasie do 19 listopada wychowawcy oraz psycholog szkolny prowadzili zajęcia, na których omawiano, czym jest przemoc, jakie przybiera formy i jak możemy jej zapobiegać. Rozmawiano o dobru i wartościach w życiu. Obchodziliśmy Dzień Dobroci. Bierzemy także udział w akcji charytatywnej „Ile waży święty Mikołaj?”.
W niniejszym wpisie przypominamy również zapisy w ramach standardów ochrony małoletnich.
Informujemy, iż nasza szkoła oficjalnie przystąpiła do kampanii "Dzieciństwo bez przeMOCY". We wtorek o godzinie 17:00 szkoła lub jej teren (z uwagi na trwający remont) zostanie podświetlona czerwonym światłem na znak sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci i młodzieży. Dołączyć mogą również osoby prywatne, zapalając w oknach domów czerwone światło. Kampania współistnieje z realizacją działań w ramach Kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży.
INFORMUJEMY, ŻE W PRZYCHODNI W IZBICKU NZOZ "Med-Izb" s.c. MOŻECIE PANŚTWO ZASZCZEPIĆ SWOJE DZIECKO. Wcześniej należy telefonicznie lub osobiście w Przychodni ustalić termin szczepienia!!
Aby uchronić dzieci przed zagrożeniami – także ciężkimi chorobami powodowanymi przez ludzki wirus brodawczaka (HPV) – od 1 czerwca 2023 roku w Polsce działa Powszechny Program Szczepień przeciw HPV..
PROGRAM BEZPŁATNYCH SZCZEPIEŃ PRZECIW HPV:
jest skierowany do dzieci po ukończeniu 9. roku życia do ukończenia 14. roku życia,
obejmuje podanie dwóch dawek szczepionki,
z odstępem od 6 do 12 miesięcy między nimi
szczepienia wykonywane są w przychodniach POZ,
skierowanie nie jest wymagane,
Pamiętaj! Szczepienie przeciw HPV jest zalecane, ale nie jest obowiązkowe.
O co zadbać przed szczepieniem?
• Zadbaj, aby Twoje dziecko wyspało się przed szczepieniem– sen korzystnie wpływa na działanie układu odpornościowego.
• Dopilnuj, aby dziecko nie było na czczo i zjadło pełnowartościowy posiłek przed przyjęciem szczepionki.
• Nie odstawiaj samodzielnie przed szczepieniem leków, które regularnie przyjmuje Twoje dziecko – skonsultuj to z lekarzem.
• Szczepionka to zastrzyk w ramię, więc jeśli Twoje dziecko boi się zastrzyków– omów z nim tę sytuację.
• Nie obawiaj się niepożądanych odczynów poszczepiennych u dziecka– występują rzadko i najczęściej mają łagodny przebieg.
• W przypadku pogorszenia samopoczucia dziecka należy skontaktować się z lekarzem.